شهرداری الیگودرز

www.AligoudarzCity.ir

سطل زباله یا سطل نخاله...

تاریخ 1399/04/11 | پرینت

سطل زباله یا سطل نخاله...

 


سطل زباله یا سطل نخاله...

به طور کلی از شهروندان انتظار می رود که نسبت به حفظ و نگهداری از شهر خود(اموال بیت المال) مسئولیت پذیر باشند.

متاسفانه برخی از شهروندان پس ساخت و ساز، تخریب، بازسازی و تعمیرات ساختمان ها ، حجم نخاله ساختمانی تولید شده را درون سطل زباله تخلیه مینمایند، در نتیجه، سهل انگاری در حمل نخاله ها و ریختن آن ها در مخزن زباله می تواند اثرات مخربی از جمله صدمه به ماشین حمل زباله و همچنین شکسته شدن مخزن بر جای میگذارد.

از شهروندان متعهد و مسئولیت پذیر انتظار می رود علاوه بر اینکه خود اقدام به ریختن نخاله به صورت غیر مجاز در سطح شهر و یا مخازن زباله نمی کنند، در مقابل مشاهده تخلفات سایر همشهریان خود در این زمینه نیز حساس باشند و در صورت مشاهده چنین مواردی با تلفن ۱۳۷ شهرداری تماس گرفته و تخلف را گزارش دهند.

متاسفانه آنقدر این عمل ناپسند تکرار شده است که دیگر امری عادی تلقی می شود.

در موارد دیگر مشکلاتی که ریختن نخاله در سطح خیابان ها و معابر می تواند ایجاد کند، ایجاد مشکل در رفت و آمد شهروندان و بد جلوه دادن سیمای شهری است. متاسفانه مسئله به همین جا ختم نمی شود و سالانه تعداد بسیار زیادی از خودرو ها به دلیل وجود نخاله های ساختمانی در معابر دچار سانحه و تصادف شده و متحمل خسارت های جانی و مالی زیادی می شوند.

برخورد با متخلفین تخلیه غیر مجاز نخاله ساختمانی

ضمنا متذکر میگردد تخلیه نخاله های ساختمانی در مکان های غیر مجاز، غیر قانونی می باشد و با متخلفین این اقدام برخورد جدی صورت می گیرد.
در صورتی که شهرداری موظف است برای رفع هرگونه سد معبری، از جمله ریختن نخاله ساختمانی در مکان های غیر مجاز، اقدام کند. شما به عنوان شهروند این حق را دارید که در صورت مشاهده چنین تخلفاتی به شهرداری اطلاع دهید. و توجه داشته باشید اگر خود همچین خطایی را انجام دهید باید انتظار برخورد قاطعانه از سوی ماموران شهرداری را داشته باشید.
علاوه بر این، آیین نامه و قوانینی در مورد مدیریت پسماند های ساختمانی نیز وجود دارد. بر طبق ماده ۱۶ این قانون، در صورتی که افراد در حمل و نقل یا تخلیه نخاله های ساختمانی از قوانین مربوطه تخلف کنند، به جریمه نقدی محکوم خواهند شد و در صورتی که این اقدامات از سوی آن ها تکرار شود، هر بار مبلغ جریمه به دو برابر افزایش خواهد یافت.

                                                روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر الیگودرز